Kalendarz

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju 32-015 Kłaj, Kłaj 361 tel. +48 122841176 sekretariat@spklaj.edu.pl

Lokalizacja

facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

11 LISTOPADA – DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA (MARTINSTAG)

Dziś w Polsce świętujemy Dzień Niepodległości, najważniejsze święto państwowe.

W Niemczech i Austrii jest to również czas świąteczny: Martinstag.
Z utęsknieniem oczekiwaną uroczystością w szkole niemieckiej jest dzień św. Marcina – 11 listopada, który stanowi zapowiedź okresu świąt Bożego Narodzenia, wprowadza nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra. Uroczysta atmosfera wiąże się oczywiście z postacią św. Marcina. z Tours.

martinstag-bild-300x158

 

Oto, co o tym bohaterze głosi legenda:
Święty Marcin żył w IV wieku naszej ery we Francji. W latach młodości był mężnym i odważnym rycerzem rzymskiego władcy. Pewnego dnia galopował wraz ze swymi przyjaciółmi w stronę warownego grodu. Przed bramą miasta na zmarzniętej ziemi siedział wychudzony, ubrany jedynie w łachmany żebrak i wzbudzającym litość głosem prosił o skromny datek. Towarzysze Marcina przejechali obok biedaka, nie zwróciwszy na niego uwagi. Jednak w sercu naszego bohatera coś drgnęło. Zrozumiał, że nie może przechodzić obojętnie obok cudzego nieszczęścia, zatrzymał konia przed żebrakiem i rzekł: „Moja zbroja cię nie ogrzeje, ale mój płaszcz tak.” Zdjął płaszcz, dobył miecza przeciął szatę na pół i otulił żebraka. Tej samej nocy Marcina obudziło dziwne światło, przy łóżku pojawił się Bóg i tak się do niego odezwał: „ Marcinie, ty dzisiaj podzieliłeś się płaszczem ze mną”. Te wydarzenia odmieniły jego życie, postanowił zostać misjonarzem. W 371 roku został wybrany na biskupa, jednak uznał że jest niegodny tego zaszczytu i schował się w przed wiernymi w kurniku. Gęganie gęsi, które tam były zdradziło jego kryjówkę. Marcin musiał wyjść z ukrycia i przyjąć sakrę biskupią.

Znane jest też powiedzenie – „Na świętego Marcina – najlepsza gęsina”.

Na cześć świętego Marcina w tym dniu podaje się na obiad pieczoną gęś. Uczniowie w szkołach przygotowują specjalne latarenki i lampiony. W przededniu 11 listopada urządzany jest o zmroku pochód, w którym każde dziecko niesie swoją latarenkę, na czele, jeśli tylko to możliwe, jedzie konno osoba przebrana za św. Marcina.

To tylko krótkie streszczenie całej legendy dotyczącej Świętego Marcina. Święto jest również znane w Polsce, głównie w okolicach Poznania. Nasi Zachodni Sąsiedzi świętują 11 listopada, urządzając pochody z latarniami i śpiewami. W międzyczasie zajadają pyszne rogale świętomarcińskie i pieczone gęsi. Podczas przemarszu śpiewane są pieśni ku czci św. Marcina, odgrywana jest scena podarowania odciętego płaszcza.

Poniżej znajdziesz bajkową wersję tej legendy, spróbuj poćwiczyć swoje rozumienie ze słuchu 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=CdJPDlO3m6s

Komentowanie wyłączone.