Kalendarz

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju 32-015 Kłaj, Kłaj 361 tel. +48 122841176 sekretariat@spklaj.edu.pl

Lokalizacja

facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Ćwierć Wieku Grania z Orkiestrą w sztabie 807 w Kłaju!

Czas szybko płynie. W tym roku mija 25 lat od kiedy mieszkańcy naszej Gminy wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jako sztab nie braliśmy udziału tylko raz – w jej I edycji.

Przez te wszystkie lata szefami Sztabu byli Michał Łuczkiewicz, Lucyna Śmiałek, Barbara Rybak i obecnie Renata Olszowska.

Na przestrzeni lat ta charytatywna impreza objęła nie tylko nasz kraj, ale cały świat. Jednak idea jest wciąż ta sama – wspierać potrzebujących pomocy i opieki medycznej .

Tegoroczny Finał skupił się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów. W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. 

Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Ostatnio ta dziedzina medycyny była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi okres. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale.

Fundacja WOŚP zdecydowała o tym, by wyrównać szanse leczenia noworodków w podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.

 W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla oddziałów podstawowych. Fundacja zamierza pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Właśnie w tym celu w niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, wolontariusze 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyszli na ulice nie tylko polskich miast, ale także w wielu innych krajach na świecie.

46 wolontariuszyuczniów ze szkoły w Kłaju i Targowisku – kwestowało na terenie gminy Kłaj, Bochni i Krakowa. Pomimo przenikliwego wiatru i mroźnej pogody, udało się zebrać 26 tysięcy 754 złotych i 51 groszy.

Taka kwota została wpłacona na konto Fundacji 15 stycznia 2018 roku Małopolskim Banku Spółdzielczym w Kłaju.

Puszki 6 wolontariuszy z Kłaja pękały w szwach, gdyż zebrane przez nich kwoty były imponujące, ale podczas tego Finału padł ABSOLUTNY REKORD KWESTARSKI.

Takiej sumy jeszcze nikomu nie udało się zebrać. W tym roku dokonała tego Marysia Chojnacka, która w swojej puszce zgromadziła kwotę 3227, 03 zł.

Kolejna zawrotna kwota – 2000 zł – została pozyskana przez Małgosię Snoch.

Następne puszki obfitujące w banknoty i drobne to :

Karoliny Regin – 1394 zł

Emilki Kołodziej – 1332, 17 zł

Bartosza Woźnicy – 1259,40

Arka Wilkosza – 1241,54 zł.

Ci najbardziej zaangażowani wolontariusze otrzymali drobne upominki, a wszyscy wolontariusze dyplomy WOŚP za wytrwałość, energię, radość i optymizm.

My też serdecznie dziękujemy tym wszystkim ludziom, którzy pomagają drugim w tej, czy innej fundacji. Każda pomoc i wsparcie jest ważne – grosz, uśmiech czy gest może zmienić czyjś los.

Składam również podziękowania pani Barbarze Rybak za pomoc w koordynowaniu działań Sztabu w Targowisku.

Renata Olszowska i Wolontariusze Sztabu 807

Komentowanie wyłączone.