Galerie

Świetlica szkolna

Kalendarz

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
« Cze    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Lokalizacja

BIP

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej zwany często Dniem Nauczyciela obchodziliśmy nieszablonowo. Po pierwsze zawieszone zostały na ten dzień zajęcia dydaktyczne, a zaplanowane inne formy spędzenia czasu. Plan kolejnych wydarzeń wyglądał następująco:

1. 8:00 – 8:45 – charytatywny koncert zespołu dziecięcego „Zbrucz” z Ukrainy (hala sportowa),
2. 8:55 – 9:40 – kl. I – V pokaz doświadczeń z dziedziny chemii i fizyki (sala gimnastyczna), klasy VI – VIII zajęcia z wychowawcami (sale lekcyjne),
3. 9:50 – 10:35 – kl. I – V zajęcia z wychowawcami, kl. VI -VIII pokaz doświadczeń (sala gimnastyczna),
4. 10:45 -11:30 – akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej (hala sportowa).
5. Poczęstunek dla nauczycieli przygotowany przez Radę Rodziców.

Zespołowi dziecięcemu „Zbrucz” towarzyszyli muzycy z Tarnopolskiej Obwodowej Filharmonii z Tarnopola na Ukrainie,  którą reprezentował wicedyrektor tejże filharmonii Wasyl Iwanowicz Irmijczuk. Występ zespłu rozpoczął się od dobrze nam znanej pieśni religijnej pt. „Czarna Madonna”. Były też: „Dumka na dwa serca” i „Hej, sokoły”. Te muzyczne interpretacje znanych utworów były przeplatane trzema tańcami narodowymi: gruzińskim, ukraińskim i cygańskim. Para tancerzy popisała się nie tylko kunsztem tanecznym, ale pięknymi kostiumami. Ludowe stroje prezentowali również członkowie zespołu dziecięcego. Przykuwały naszą uwagę barwami, zwiewnością i – co tu ukrywać – zupełnym niepodobieństwem do strojów współczesnych. Popisy zespołu z Tarnopola  zakończyły się wspólnym zdjęciem.

Drugi punkt programu można nazwać spotkaniem z naukowcem. Ta część odbyła się w dwóch turach: w młodszej i starszej grupie wiekowej. Pan Hubert z Lublina, przedstawiciel grupy „Zaelektryzowani” zaprezentował kilka widowiskowych doświadczeń i eksperymentów z dziedziny chemii i fizyki.  Była wybuchowa zabawa z wodorem, nadmuchiwanie powietrzem rękawa foliowego. Eksperymenty wyglądały bardzo poważnie, ale również stały się powodem gromkiego śmiechu. Zwłaszcza ten, w którym pan Hubert sprawdzał właściwości helu przy użyciu balonika, z jednoczesnym powtarzaniem zdania. Okazało się, że hel powodował bardzo wyraźną zmianę głosu. Dużą atrakcją dla uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody.
Kolejną część dnia uświetniła uroczysta akademia, podczas której uczniowie pod opieką pań Marty Kowalskiej i Moniki Moroniewicz przedstawili program słowno-muzyczny dedykowany wszystkim nauczycielom naszej szkoły. Nietuzinkowa aranżacja piosenek, różnorodność interpretacji utworów poetyckich i pełna uroku dekoracja znakomicie się uzupełniały. Na zakończenie akademii Samorząd Uczniowski życzył wszystkim nauczycielom pomyślności w pracy zawodowej, w życiu osobistym oraz wręczył skromne upominki. Szczególne podziękowania SU złożył na ręce pani dyrektor Joanny Świegody za trud, wysiłek i czas poświęcony wakacyjnemu remontowi szkoły (szczególnie korytarzy na parterze i II piętrze). Nowe wnętrze przysparza radości zarówno uczniom, rodzicom, nauczycielom, jak i wszystkim pracownikom szkoły.

Kiedy uczniowie opuścili szkolne mury,  obecnie uczący, jak i zaproszeni nauczyciele emerytowani, świętowali przy kawie i ciastach przygotowanych przez Radę Rodziców. Tego dnia wszyscy byliśmy uśmiechnięci. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że poniedziałek, 14 października br. z pewnością możemy w kalendarzu odznaczyć białym kamykiem, naśladując zwyczaj mieszkańców starożytnej Tracji, gdzie biały kamyk oznaczał dobry dzień, a czarny kamyk dzień nieudany.
Bożena Topór-Karpińska

Komentowanie wyłączone.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju 32-015 Kłaj, Kłaj 361 tel. +48 122841176 sekretariat@spklaj.edu.pl

Oferta szkoły