Kalendarz

Luty 2019
P W Ś C P S N
« Sty    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju 32-015 Kłaj, Kłaj 361 tel. +48 122841176 sekretariat@spklaj.edu.pl

Lokalizacja

facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

„NASZA MAŁA OJCZYZNA” – wycieczka klas I-III

W piękny październikowy dzień  uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę w poszukiwaniu ciekawych, znanych i nieznanych miejsc w okolicy Kłaja. Jej celem głównym było rozwijanie oraz wzbogacanie wiedzy o własnym regionie i jego społeczeństwie: przyrodzie, gospodarce, kulturze, dziedzictwie kulturowym.

Pierwszym punktem naszej podróży była Puszcza Niepołomicka, a w niej cmentarzyk wojenny leżący nieopodal Stanisławic w uroczysku Osikówka. Dzieci dowiedziały się, co działo się w tym miejscu w 1939 roku, a także oddały cześć poległym żołnierzom. Tutaj również uczniowie poznali legendę o Królowej Bonie i nazwie Poszyna, którą często mylnie określane jest miejsce grobów żołnierzy.

Następnie udaliśmy się do Pierzchowca, gdzie dzieci dowiedziały się o Janie Henryku Dąbrowskim, o którym śpiewamy w polskim hymnie. Pamięć o urodzonym tutaj generale  jest ciągle żywa. Świadectwem tego jest pomnik, a na jego frontowej ścianie umieszczony  herb Dąbrowskiego – Panna, a poniżej informacja o treści „TU W PIERZCHOWCU WE DWORZE URODZIŁ SIĘ 2 SIERPNIA 1755 ROKU NACZELNIK LEGIONÓW POLSKIECH GENERAŁ JAN HENRYK DĄBROWSKI”. W odległości około 40 m od pomnika mieszkańcy Pierzchowca i okolicznych wsi usypali kopiec. Ma on wysokość 7m, średnicę 21 m i obwód u podstawy 66 m. Na wierzchołku kopca umieszczono obelisk wysokości 1,5 m, na którym został wykuty napis „Jeszcze Polska nie umarła kiedy my żyjemy”.

Kolejnym punktem naszej podróży była Niegowić, znana głównie z tego, że mieści się tutaj pierwsza parafia księdza Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II, dziś Świętego. Posługiwał tu od lipca 1948 do sierpnia 1949 roku. Znajduje się tu również pomnik Karola Wojtyły  przedstawiający Wojtyłę jako wikarego, a nie papieża.

Na naszej trasie wycieczki nie mogło również zabraknąć Niepołomic, gdzie dzieci zobaczyły zamek, ogrody królewskie i poznały postać Kazimierza Wielkiego i legendy z nim związane.

Na koniec wybraliśmy się na spacer ścieżką przyrodniczo – edukacyjną w Puszczy Niepołomickiej, gdzie poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o lesie oraz podziwialiśmy las w przepięknej jesiennej szacie.

                                                                                                                                                          Anna Margielewska

Komentowanie wyłączone.