Kalendarz

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju 32-015 Kłaj, Kłaj 361 tel. +48 122841176 sekretariat@spklaj.edu.pl

Lokalizacja

facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Ostern in Deutschland

Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Niemczech 

Wielkanoc w Niemczech przebiega podobnie jak w naszym kraju, aczkolwiek nasi zachodni sąsiedzi mają kilka ciekawych zwyczajów, które nie są znane naszej tradycji.

Zobaczmy zatem dokładnie, jak dzień po dniu obchodzona jest niemiecka Wielkanoc.

Przed Wielkim Tygodniem świątecznym w niemieckich domach, ogródkach, na balkonach, drzwiach i na oknach zaczynają pojawiać się charakterystyczne gałązki obwieszone kolorowymi wydmuszkami. Jest to symbol budzącego się życia jak i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Już na wstępie, przy okazji obchodów Wielkiego Czwartku (der Gründonnerstag), tradycją, która może dziwić jest zwyczaj zjedzenia “czegoś zielnego” na przykład sałaty, szczypiorku lub szpinaku. W tym dniu maluje się także jajka na zielono.

Głowne uroczystości wielkanocne rozpoczynają się wraz z nadejściem Wielkiego Piątku (der Karfreitag), który jest dniem wolnym od pracy. Z tego względu, że jest to dzień śmierci Chrystusa, zwany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W tym czasie w kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, jak mają w zwyczaju Polacy.

Nieznany jest również zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę (der Karsamstag), w niektórych częściach Niemiec święcony jest natomiast ogień ze świecy paschalnej, zabieranej później do domów i zapalanej podczas spożywania posiłków.

Wielka Niedziela (tzw. der Ostersonntag) żartobliwie nazywana jest dniem radości dla dzieci, gdyż po śniadaniu szukają one ukrytych wcześniej przez rodziców słodkich prezentów. Popularnym prezentem są tutaj m.in. kosze ze słodyczami, głównie z czekoladowymi króliczkami. Wiele dzieci wciąż myśli, że przynosi je zajęczek wielkanocny, który jest tutaj odpowiednikiem św. Mikołaja. Wielką Niedzielę Niemcy rozpoczynają od mszy w kościele, po której wracają do domów na obfite wielkanocne śniadanie. Na stołach królują jajka, wędliny, pasztety, sernik i oczywiście tradycyjna niemiecka kiełbasa. Powinny się tam także obowiązkowo znaleźć świece poświęcone wcześniej w kościele.

Wielki Poniedziałek (tzw. der Ostermontag) jest natomiast już dniem zasłużonego odpoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych i ewentualnie jednodniowych wycieczek poza miasto. Popularny w Polsce zwyczaj oblewania się wodą, czyli Śmigus Dyngus, jest tu całkowicie obcy. Warto jednak wspomnieć o tym, że w bawarskim miasteczku Traunstein, każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się konna procesja św. Jerzego, która jest wielkim widowiskiem. Św. Jerzy jest niemieckim patronem jeźdźców i rolników. Procesję prowadzi Herold, a za nim podążają przebrani w historyczne stroje liczni jeźdźcy. Procesji towarzyszy również taniec mieczy, czyli impreza, gdzie uzbrojeni mężczyźni odgrywają scenę symbolicznego zwycięstwa wiosny nad zimą.

Spędzając święta w Niemczech warto wiedzieć, że sposoby obchodzenia świąt w poszczególnych regionach Niemiec są odmienne i wynikają ze zróżnicowania wyznań w tym kraju.

Na koniec kilka ciekawostek wartych uwagi:
– Według niektórych przekazów to właśnie w Niemczech w XVIII wieku pierwszy raz pojawił się zajączek wielkanocny (tzw. Osterhase) będący obecnie symbolem świąt wielkanocnych w całej Europie. To właśnie Zając Wielkanocny, zgodnie z tradycją, przynosi pisanki, czekoladowe zajączki, słodycze i inne drobne upominki, które następnie chowa w ogrodzie. Natomiast zadaniem dzieci jest znalezienie ich zaraz po śniadaniu wielkanocnym.
– Śmigus Dyngus, jak i święcenie pokarmów są w Niemczech całkowicie nieznane. Jedynie wspólne malowanie pisanek jest równie popularne jak w Polsce.
Ognie Wielkanocne – w niektórych regionach Niemiec (szczególnie na północy) popularny jest zwyczaj Ogni Wielkanocnych. Są to ogniska rozpalane na wsiach, a czasem też w miejskich ogrodach. Zwyczaj ten sięga czasów przedchrześcijańskich i symbolizuje przepędzenie zimy i zapewnienie urodzaju. Jednakże jako tradycja chrześcijańska, ogień symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa.

Komentowanie wyłączone.