Kalendarz

Luty 2019
P W Ś C P S N
« Sty    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju 32-015 Kłaj, Kłaj 361 tel. +48 122841176 sekretariat@spklaj.edu.pl

Lokalizacja

facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Prośba

Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.

Papież Franciszek

Szkoła Podstawowa w Kłaju zwraca się z prośbą o pomoc w zebraniu środków na zakup pompy insulinowej dla naszego ucznia klasy I.

W lipcu br. u Rafałka zdiagnozowano cukrzycę typu 1 – insulinozależną. Ten typ cukrzycy powoduje niszczenie własnych komórek, co prowadzi do zupełnego braku insuliny w organizmie. Dziecko wymaga specjalistycznej opieki, ciągłej kontroli poziomu glikemii i podskórnego wstrzykiwania insuliny przed każdym posiłkiem. Wstrzykiwanie insuliny i pomiar glukozy z krwi to średnio 14 ukłuć chłopca na dobę (w tym 2 pomiary nocne mające zapobiec ciężkim niedocukrzeniom).

 Ponieważ w szpitalu nie dano dziecku szans na refundowaną pompę insulinową tłumacząc się ich ciągłym brakiem, rodzice dziecka zdecydowali się na zakup pompy Medtronic MiniMed 640G, która w najbardziej doskonały sposób imituje działanie ludzkiej trzustki i jest najnowszym rozwiązaniem dostępnym w Polsce, niestety wciąż nierefundowanym.

Koszt pompy to 16.999,00 zł + sensory (170 zł na 6 dni), insulina, wkłucia do pompy, lancety, paski do glukometru itp. Ze względu na tak wysokie koszty zakupu i utrzymania pompy, Grono Pedagogiczne oraz rodzice dziecka proszą o wsparcie.

Co daje dziecku taka pompa?

Ze względu na bardzo precyzyjne dawkowanie insuliny pomaga utrzymać stabilną glikemię; pompa alarmuje kiedy poziom glukozy we krwi spada (odcinając dopływ insuliny) oraz gdy poziom glukozy niebezpiecznie wzrasta. Pompa może na bieżąco odczytywać poziom glukozy we krwi ponieważ zaopatrzona jest w dodatkowy podskórny sensor, działający jak glukometr.

Zakup tej pompy pozwoli również ograniczyć liczbę ukłuć dziecka z 14 do 3 na dobę zapewni spokojniejszy sen jemu i jego rodzicom oraz pozwoli na sprawniejsze funkcjonowanie podczas lekcji i na przerwie.

Niestety choroba ta nie jest uleczalna więc lepsze i bardziej stabilne wyniki glikemii pozwolą Rafałkowi w pełni cieszyć się życiem i ograniczyć ryzyko powikłań cukrzycowych.

Zbiórka datków odbędzie się w najbliższą niedzielę 12 listopada po każdej mszy św. oraz w piątek i w poniedziałek w szkole.

Wolontariuszami są uczniowie klasy IIIA : Agnieszka Antończyk, Gabriela Dobranowska, Marcelina Sobas, Dariusz Gradoś, Justyna Socha, Arkadiusz Wilkosz i Karolina Regin.

Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.

Koordynator akcji

Renata Olszowska

Komentowanie wyłączone.