Kalendarz

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju 32-015 Kłaj, Kłaj 361 tel. +48 122841176 sekretariat@spklaj.edu.pl

Lokalizacja

facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Strategie uczenia się

jak_odniesc_sukces-10

1.Niemiecki brzmi znajomo
W języku niemieckim jest wiele słów, które wydają nam się znane, np. aktuell, fotografieren czy Computer. Aby łatwiej rozumieć niemieckie teksty, zwracaj uwagę na internacjonalizmy, czyli wyrazy występujące w wielu językach w tym samym znaczeniu, choć w nieco zmienionej formie.

2. Niemieckie klocki Lego
Trudno Ci przeczytać i zrozumieć długie niemieckie wyrazy? To żaden problem. Wyobraź sobie konstrukcję z kolorowych klocków Lego, w której ostatni element oznacza najważniejsze słowo, np. Telefonnummer, czyli numer telefonu.

3. Otocz się słówkami
Żeby łatwiej zapamiętać nowe słowo lub zwrot, zapisz je razem z przykładem użycia na kartce. Następnie umieść ją w widocznym miejscy lub na przedmiocie, którego zapisane słowo dotyczy. Twórz również fiszki językowe 🙂

4. Strach ma wielkie oczy
Gramatyka niemiecka jest łatwiejsza niż Ci się wydaje. Język niemiecki jest logiczny i uporządkowany. Rób własne tabele i schematy oraz zaznaczaj w nich najważniejsze informacje.

5. Szukaj podobieństw
Niektóre wyrazy w języku angielskim i niemieckim brzmią bardzo podobnie, choć czasem różnią się pisownią, np. blue – blau lub Monday – Montag. Porównując struktury zdaniowe w obu tych językach, także dostrzeżesz analogie, np. w pytaniu o wiek: How old are you? – Wie alt bist du?

6. Dobrze się domyślasz
Zanim sięgniesz do słownika, postaraj się odgadnąć znaczenie nieznanego wyrazu na podstawie jego kontekstu. Z pewnością samodzielnie wywnioskujesz np. znaczenie słowa sehen w zdaniu: Wir sehen einen Film im Kino.

7. Baw się w skojarzenia
Zapamiętywanie słówek będzie łatwiejsze, jeżeli podzielisz je na grupy wyrazowe, które łatwo ze sobą skojarzyć. Mogą to być części mowy, kręgi tematyczne, wyrazy o podobnym lub przeciwnym znaczeniu. Sporządzaj również mapy myśli.

8. Pamiętaj o języku niemieckim na co dzień
Idziesz na zakupy? Zrób listę zakupów po niemiecku. Dzięki temu przypomnisz sobie słówka, które już znasz, a także poznasz nowe.

9. Śpiewaj piosenki
Słuchaj niemieckich piosenek, np. na YouTube. Wydrukuj sobie teksty (znajdziesz je np. na stronie songtexte.com) i spróbuj przetłumaczyć je na język polski. Nawet nie zauważysz, kiedy zapamiętasz słownictwo. Śpiewanie piosenek to też doskonałe ćwiczenie fonetyczne.

10. Korzystaj z możliwości, jakie dają urządzenia elektroniczne
Zmień język interfejsu we wszystkich sprzętach elektronicznych, których używasz: w wyszukiwarce internetowej,  w telefonie, na portalach społecznościowych itp. Surfując po Internecie, odwiedzaj niemieckie strony. To Ci bardzo przybliży żywy język niemiecki w jego naturalnych kontekstach komunikacyjnych.

Komentowanie wyłączone.